בריטניה הצביעה - ברייקזיט

 

בריטניה הצביעה - ברייקזיט

 

גל גרין

 

 

בריטניה הצביעה על ברקזיט. מה שגרם להפתעה מוחלטת בשווקים, שלא ציפו לתוצאות אלו במשאל העם. שווקי המניות בעולם בדגש על הבורסות האירופאיות הגיבו בירידות חדות עם הישמע ההודעה, וזו אף מסמלת יריית פתיחה לשוק תנודתי לתקופה הקרובה.

 

 

חזרה להתחלה

 

 

בריטניה עד ההצבעה, הייתה חברה ב"איחוד האירופי" אך לא חלקה את מטבע היורו עם הגוש. משמעות הדבר היא שבריטניה מתנהלת ככלכלה עצמאית, בעלת מדיניות מוניטרית ומטבע נפרד. אי לכך שבריטניה חברה באיחוד האירופי, נהנים אזרחיה מחופש תנועה ביבשת ומהסכמי סחר משופרים. בתקופה האחרונה, בה הכלכלה האירופאית נמצאת במשבר, ואילו בריטניה משגשגת, יש הטוענים כי גוש האירו מושך את בריטניה מטה, בעוד בריטניה מנסה לפרוח. התומכים בברייקזיט טענו כי האיחוד האירופי מיושן מבחינה בירורקרטית בשל מימדיו ולכן אינו מועיל לאיש.

 

 

מה עכשיו?

 

 

באופן לא צפוי, בריטניה היא הנפגעת העיקרית בטווח הקצר לפי הערכת אלטשולר שחם, הם טוענים כי המדינה מהווה כ6%-7% מהיצוא של גוש היורו ובעקבות הפרישה עלול השיעור הזה לקטון. זאת נוסף על הקטנת הסכמי הסחר עם מדינות האיחוד והפיחות שצפוי בפאונד עלול גם הוא להוביל לעליית מחירים של סחורות מיובאות לבריטניה. כשליש מהייצוא של בריטניה הוא למדינות הגוש וגם זה עלול להיפגע בעקבות הפרישה. לונדון ביססה עצמה כבירה כלכלית עולמית והעזיבה עלולה להעביר את הגופים הפיננסים הפועלים בה לבירות אחרות ביבשת וכך לפגוע גם בתעסוקה.

 

 

אי.בי.אי טוענים כי הברקזיט היה טריגר שווא שעזר לחשוף את החולשות הפוטנציאליות במערכת הבנקאות האירופאית. אם יבוא טריגר אמיתי, מערכות הבנקאות האירופאיות לא יעמדו בו. ואחרי הברקזיט מובהק כי הבנקיים המרכזיים יטו עוד יותר לצד המרחיב, האמריקאים יחכו יותר עם העלאת הריבית שהייתה צפויה, הבריטים ככל הנראה יורידו ריבית, ואף היפנים ייטו לפעולה להחלשת המטבע שלהם.

 

 

הבהלה שאחזה בשווקים בבוקר הידיעה על הברקזיט שיקפה בראש ובראשונה את הפחד וחוסר הוודאות של העולם מול היציאה של בריטניה מהאיחוד. כך נמסר לנו מהראל פיננסים. לפיהם אנו כלל לא קרובים למצב של איום בקריסה פיננסית כפי שהיה בשנת 2008. בתרחיש הגרוע ביותר אפשר לצפות למיתון או האטה חריפה בבריטניה, ירידה בצמיחה באירופה והורדת תחזיות צמיחה בכל העולם. המשך הצפת השווקים בכסף זול והרחבות מוניטאריות של הבנקים המרכזיים שכאמור, לא צפויים להעלות ריבית.

 

 

עד מתי?

 

 

כידוע בשוק ההון, שם המשחק הינו סבלנות. אחת לתקופה מגיע משבר, וכמו תמיד גם אותו אנחנו עוברים. בתחילת השנה אלו היו החובות של סין שהפילו את השווקים, אך גם שם השוק הראה תיקון. כידוע ראש ממשלת בריטניה, יוזם משאל העם – דייויד קמרון הודיע על התפטרותו, אחרי שיבחר ראש ממשלה חדש, תהיה תקופה גדושה במשא ומתן של עד שנתיים על הסכמי סחר חדשים בין בריטניה לאיחוד האירופי ורק אז נוכל לדעת לאן מועדות פנינו.

 

 

מבטיחים לעדכן 

 

 

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

פה לשירותך תמיד!

אנחנו מזמינים אתכם להשאיר פרטים ואחד מנציגנו יחזור אליכם בהקדם

שם מלא *

טלפון

דוא''ל

נייד *