יש לך ביטוח מנהלים? אתה חייב לקרוא את הכתבה הבאה!

 גל גרין

 

 אם אתם מחזיקים ביטוח מנהלים, ודאי שמעתם על המונח "מקדם המרה".

מקדם המרה הינו מספר החודשים בהם מחולק הסכום הצבור בחיסכון הפנסיוני. אם כך, המקדם בעצם קובע את סך הקצבה החודשית המיועדת לכל חיי הפנסיונר.

מקדם ההמרה משתנה בהתאם למין המבוטח, גיל הפרישה, תוחלת חיים, ריבית ואפשרות ההורשה לאחר פטירת הפנסיונר.

עד שנת 2013, הבטיחו ביטוחי המנהלים מקדמי המרה מובטחים. עם חתימת חוזה ביטוח המנהלים נקבע המקדם לפיו תחושב הפנסיה החודשית בגיל הפרישה, דבר המותיר את המבטחות עם חובות גדולים יותר, אך עם הטבה נפלאה לחוסך.

 

האומנם?

 

מקדם מובטח, החל מיולי  2004 לגבר בגיל 65 עומד על 199.72 *.

 

1

* קיימת שונות גדולה בין חברות הביטוח בשנים אלה.

 

במבט ראשון זו נראית עסקה טובה, נכון?

אבל, חברות הביטוח מנצלות את המקדם המובטח לטובתן, וגובות עבורו דמי ניהול יקרים בהשוואה למוצרים הפנסיונים בשוק, הן מההפקדה והן מהצבירה. מבחינתן, הלקוח "נעול" אצלן מכיוון שיחשוש מעליה בתוחלת החיים ושינוי המקדם לרעתו עד הגיעו לגיל פרישה.

 

מה זה דמי ניהול יקרים? תקרת דמי הניהול בביטוח המנהלים עומדת על 13% מההפקדה ו2% מהצבירה. בפועל, דמי הניהול הממוצעים עומדים על 6% מההפקדה ו1.4% מהצבירה – זה המון ביחס לאלטרנטיבות המצויות בתחום החסכון הפיננסי – קרנות פנסיה וקופות גמל. 

 

נחזור להתחלה

 

ביטוח מנהלים הינו אפיק חיסכון פנסיוני, המציע חיסכון לצד כיסוי ביטוחי הכולל אובדן כושר עבודה, וביטוח למקרה פטירה חלילה.

לצורך בדיקה, נצא מנקודת הנחה כי הכיסוי הביטוחי בשני המסלולים זהה ונשווה לקוחות בגיל, מין ושכר זהה.

 

טבלה 

 

כעת נחלק את החיסכון הצבור במקדם ההמרה לצורך בדיקה מה תהיה הקצבה החודשית הצפויה בכל אחד מהחסכונות

 

3

 

הפער בין הקצבאות עומד על 802 שקלים, או 11.3%.

השאלה המתבקשת היא האם הגידול בתוחלת החיים הממוצעת יוביל לכך שהקצבה החודשית בחסכון עם מקדם משתנה תהיה נמוכה מן הקצבה המיועדת בפוליסת ביטוח המנהלים בעלת המקדם המובטח.

על מנת להגיע לנקודה בה הפער הזה נעלם, ביצענו חישוב מקדים המראה כי על מנת לקבל קצבה זהה למקדם המובטח בפוליסות החדשות, על המקדם להיות 239.41.

 

4

 

תוחלת החיים עולה עם השנים, יחד עם ההתפתחות הטכנולוגית, בעיקר בתחום הרפואה. אנשים חיים יותר זמן ונהנים מחיים בריאים יותר. על כן, כאמור, גם מקדם ההמרה גדל.

אך מה עם גיל הפנסיה? מומחים רבים טוענים כי לאור העלייה בתוחלת החיים גם גיל הפרישה צפוי לעלות. אם נכון להיום נשים יוצאות לגמלאות בגיל 64 ואילו גברים פורשים בגיל 67, בעתיד הלא רחוק הגיוני שגיל הפרישה יעלה גם הוא.

בעוד שעלייה בתוחלת החיים משפיעה על המקדם כלפי מעלה, הרי שברור כי עלייה בגיל הפרישה של החוסכים תוריד את המקדם מטה, ותהיה משקולת מאזנת המונעת מהמקדם לנסוק מעלה במהירות.

 

האותיות הקטנות: החישובים מציגים תחזית (על פי דרישת הרגולטור) המבוססת על תשואה שנתית של 4%, ללא כל התייחסות לביצועי מנהלי ההשקעות בכל מסלול בביטוח המנהלים. מעבר לפרמטר דמי הניהול, ופרמטר המקדם, חשוב לזכור כי בחירה נכונה של החברה המנהלת את החסכון הפנסיוני ובקרה שוטפת לאורך כל חיי החיסכון, יכולה להוסיף גם היא אלפי שקלים לחיסכון הפנסיוני ולהעלות באופן משמעותי את הקצבה החודשית המתקבלת.

 

הכתבה נעשתה בשיתוף עם אלקנית עוז מומחית בחסכון פנסיוני ופרישה בעלת ותק של 28 שנים בשוק הפנסיוני

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

פה לשירותך תמיד!

אנחנו מזמינים אתכם להשאיר פרטים ואחד מנציגנו יחזור אליכם בהקדם

שם מלא *

טלפון

דוא''ל

נייד *