יש לכם תיק השקעות? אתם חייבים לקרוא את הכתבה הבאה

 

הריבית אפסית והפק"מ לא מניב פירות. נדרשת השקעה, אך במה?

איך נדע מה מתאים לנו, וכיצד נבחר את המוצר הנכון?

 


גל גרין

 

הריבית נמצאת בשפל, בישראל וברבות ממדינות העולם המפותח, ולכן עולה השאלה כיצד להשקיע את הכסף שלנו כך שיניב תשואה מקסימלית בעלויות ניהול נמוכות. הפתרונות הנפוצים ביותר הם פוליסת חיסכון ותיק השקעות מנוהל.

 

ננסה לעמוד על מספר הבדלים בין שני המוצרים האלה.

 

אופן ניהול ההשקעות

שלא כמו בניהול תיקים, בו מוצמד ללקוח מנהל תיקים אישי, ניהול ההשקעות בפוליסת חיסכון מבוצע על ידי חטיבת השקעות של הגוף המנהל, המציע מגוון רחב של מסלולי השקעה. הלקוח/ה יכול/ה לבחור את מידת הסיכון המתאימה, באמצעות חשיפה רחבה לשווקים בחו"ל באפיק המנייתי ובאג"ח בינלאומי, ולנכסים לא סחירים המעניקים יתרון משמעותי בתקופה של ריבית אפסית. לעומת זאת, בתיק השקעות מנוהל, החשיפה לחו"ל מתבצעת באמצעות קרנות נאמנות, תעודות סל ו/או החזקה ישירה של ניירות ערך בחו"ל, הגוררים עלויות יחסית גבוהות. בנוסף, אין השקעה בנכסים לא סחירים.

 

תשלום מס

תשלום המס בתיק מנוהל מתבצע במקור, בכל מכירה של ניירות ערך, תשלום קופון של אג"ח, שינוי מדיניות השקעה וכדומה, כנגד קיזוז הפסדים, דמי ניהול ועמלות. אף על פי שפוליסת החיסכון לא נהנית מקיזוז מס נגד הפסדי הון, היא מאפשרת מעבר בין מסלולי השקעה שונים ללא אירוע מס, ותשלום המס נדחה עד לפדיון הכספים. כך, הלקוח מרוויח מריבית דריבית, היוצרת רווחים עודפים לתקופות השקעה ארוכות. חישוב המס מתבצע כאשר הלקוח מחליט למשוך את הכסף מהפוליסה.

 

סכום מינימלי לניהול חסכון

חברות ביטוח לא דורשות סכום מינימלי לניהול חיסכון באמצעות פוליסת חסכון, ואף מאפשרות לבצע הפקדות חודשיות מכרטיס אשראי או באמצעות הוראת קבע מהבנק. הכסף נמצא בחשבון נאמן של חברת הביטוח ולכן פוטר את הלקוח מדמי משמרת ועמלת קניה ומכירה. דמי הניהול נעים אפקטיבית בין 0.8% ל-1.2%. לכאורה, דמי הניהול נראים יקרים, אך אם לוקחים בחשבון את דמי הניהול האפקטיביים בתיק השקעות, הכוללים עמלות קניה ומכירה, דמי משמרת ודמי ניהול דרך קרנות נאמנות (אין בתיקי השקעות כפל דמי ניהול) אז העלויות נמוכות יותר באופן משמעותי.

 

במרבית בתי ההשקעות תיק בהיקף של חצי מיליון שקלים ינוהל לרוב באמצעות קרנות נאמנות, הגובות לעתים דמי ניהול גבוהים יותר מאשר אלו הנגבים עבור ניהול ישיר של התיק על ידי מנהל השקעות. דמי ניהול אלה מגיעים לעיתים לשיעור של  1.5%.

 

 

 

 

 

מידע

את כל המידע בנוגע לפוליסת חיסכון ניתן למצוא בדף הלקוח באתר חברת הביטוח. מידע זה כולל את הרכב הנכסים, המתעדכן אחת לחודש. בנוסף, נתוני הפוליסות השונות מפורסמים אחת לחודש באתר "ביטוח נט". בתיק השקעות מנוהל, הרכב הנכסים, תשואות ומידע שוטף בנוגע לתיק מתעדכנים בתדירות יומית בחשבון הבנק של הלקוח.

 

סיכום

פוליסת חיסכון היא מוצר אטרקטיבי לכל כיס ותחליף ראוי וטוב לשירות הותיק והמוכר של ניהול תיק השקעות. מעבר ליתרונות מס משמעותיים, חיסכון בעלויות והרכב נכסים, היא יכולה לכלול בתוכה גם ביטוח חיים, ותשלום אנונה, בין אם על ידי מקדם קצבה או אנונה קבועה.

 

 

פה לשירותך תמיד!

אנחנו מזמינים אתכם להשאיר פרטים ואחד מנציגנו יחזור אליכם בהקדם

שם מלא *

טלפון

דוא''ל

נייד *