מהו המודל הצ'יליאני? ומדוע הוא רלוונטי אלינו?

 

מורן סיטון וגל גרין

 

 

המודל הצ'יליאני הינו מודל המציג הגדרות ברורות למידת הסיכון ביחס לטווח ההשקעה. באופן ישיר, המודל הצ'יליאני, הנקרא גם חכ"מ – חסכון כספי מותאם, מתייחס למועד הפרישה אצל חוסך. הטענה היא שככל שטווח ההשקעה גדול יותר, כך מידת הסיכון תגדל בהתאמה. אי לכך, חוסך אשר נותרו לו שנים רבות עד גיל הפנסיה, יגדיל את מידת הסיכון שלו בחיסכון הפנסיוני, ועם התקרבותו למועד המשיכה יקטין את רמת הסיכון.

 

שוק ההון הינו שוק תנודתי, והשקעה יחסית גדולה באפיקים מסוכנים סמוך למועד משיכה הכספים יכולה להוות נזק כלכלי שלא ניתן יהיה לתקנו עבור מי שזקוק לכסף בטווח קצר. לצורך הדוגמא, אם נסתכל המשבר ששוק ההון עבר בשנת 2008,  נוכל להיווכח כי חוסכים לקראת פרישה אשר כספי החסכון לפנסיה שלהם היו במסלולים כלליים (רמת חשיפה למניות של 30% ), ספגו הפסדים בערך של 25-15% . בניגוד אליהם חוסכים צעירים , אשר באותה העת חווה הפסדים זהים, החזירו את הפסדיהם ואף הניבו רווחים גבוהים משמעותית.

 

מרבית חברות ההסדר, הסוכנים, ואף משווקים ישירים של חברות הביטוח ובתי ההשקעות, בוחרים עבור החוסכים את המסלול המתאים להם. אולם לרוב, החוסכים מושקעים במסלול "כללי", מסלול בסיכון בינוני, אשר אינו מותאם לחוסכים שטווח ההשקעה שלהם קרוב למועד יציאה לפנסיה. נוסף על כך, החוסך אינו מודע למסלול ההשקעה ורמת הסיכון בה הוא נמצא וישאר בדרך כלל במסלול ברירת המחדל בו הוא נמצא עד למועד הפרישה. אי ההתאמה של רמת הסיכון לחוסך נכונה גם לחוסכים צעירים אשר בתחילת דרכם ונמצאים ברמת סיכון יחסית נמוכה לגילם, אמנם אין כאן סיכון לפגיעה בחיסכון, אולם תכנון נכון של רמת הסיכון עבור חוסך צעיר יכולה להכפיל את החיסכון בגיל פרישה.

 

עם מסקנות המשבר הגדול של 2008, הודיע משרד האוצר על השקת מודל של מסלולי השקעה תלויי גיל -  המודל הצ'יליאני. מטרת הממונה על שוק ההון והביטוח היתה יישום מודל ההשקעה על ידי יצירת מסלולי השקעה התלויים בטווח החיסכון לגיל פרישה, ובכך להתאים הסיכון לגיל החוסך . אי לכך, באיחור קטן, ביום 17 בפברואר 2015 הורה משרד האוצר לגופים המוסדיים המנהלים קופות גמל, קרנות פנסיה וביטוחי מנהלים, להקים שלֹשה מסלולי ברירת מחדל מותאמים גיל, על פי חלוקה:

 

  1.       מסלול לבני 50 ומטה
  2.       מסלול לבני 50-60
  3.       מסלול לבני 60 ומעלה

 

הקטנת רמת הסיכון בקרב הקרובים לגיל פרישה ומקבלי הקצבאות, יכולה להגן מפני ירידות שערים כאמור, אך עם זאת, לווא דווקא עומדת איתנה עם צפיות החוסכים לרווחים, ובהתאמה גם לקצבאות עתידיות שעלולות להיות נמוכות משמעותית ממה שמוכר לנו היום. תשואה גבוהה, נובעת מסיכון נכון, וכשההשקעות מראש, בעלות פוטנציאל תשואה נמוך, כך גם הרווחים.

 

על כן, זה הזמן לפנות לסוכן/יועץ/משווק הנותן לכם שירות בנוגע לתיק הפנסיוני, ולוודא כי התיק הפנסיוני רואה עין בעין עם צורכי החוסך, בהיבט הסיכון וכתוצאה מכך גם בהיבט הרווח, וכמובן, הקצבה הצפויה לגיל הפרישה.
 

 

 

 

 

 

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

פה לשירותך תמיד!

אנחנו מזמינים אתכם להשאיר פרטים ואחד מנציגנו יחזור אליכם בהקדם

שם מלא *

טלפון

דוא''ל

נייד *