בעל עסק עצמאי? הכתבה הבאה תחסוך לך כסף

 

רובי סעדי וגל גרין

 

בתקופה שבה הריבית בשוק שואפת לאפס ויש קושי רב לייצר תשואה מבלי לקחת סיכונים מיותרים, למבנה העלויות והמיסוי בכל מוצר פיננסי השפעה מכרעת במקסום התשואה.

 

בבואנו לשקול אלטרנטיבות לניהול כספים, ניתן למצוא יתרונות/חסרונות בכל אחד מהדרכים, אם את/ה עצמאי, כנראה שהאלנטרנטיבה הטובה ביותר עבורך הנה קרן השתלמות במעמד עצמאי.

 

קצת סדר בבאלגן:

 

קרן השתלמות הנה תוכנית חיסכון  לשכירים ועצמאיים המיועדת  לטווח השקעה  בינוני  של 3- 6 שנים.

במקור נוסדה קרן ההשתלמות על מנת לשמש מימון להשתלמויות והסמכות מקצועיות, אך עם השנים, שינתה את צביונה וכיום מתפקדת כמכשיר חיסכון לטווח בינוני עד ארוך  אשר הכספים הצבורים בה מושקעים בשוק ההון על פי רמות סיכון שונות ומניבות רווחים בהתאמה.

 

אני עצמאי, כיצד עלי להפקיד?

 

אחוז מסוים מהפקדת העצמאי לקרן ההשתלמות מוכר על ידי רשויות המס כהוצאה מוכרת. המשמעות  היא הקטנת ההכנסה החייבת במס הכנסה והגדלת החיסכון האישי. לצורך מיצוי הטבה זו מוצע להפקיד את הסכום המקסימלי לפי הכנסתכם ועל פי תקרות הפקדה השנתיות לקרן השתלמות. סכום הפקדה מרבי בגינו יקבל עמית עצמאי ניכוי בגין הפקדה- 18410 ₪

עצמאי יכול להפקיד לקרן השתלמות במעמד עצמאי תקרה שנתית בסך 18,410 ש"ח בגינה יהנה מפטור מלא ממס רווחי הון ו4.5% נקודות ניכוי למס הכנסה.

באפשרותו של עצמאי להפקיד כל סכום מעל התקרה השנתית, כאמור 18,410 ש"ח, אך עבור סכום זה לא יקבל את הפטור המלא ממס רווחי הון, אלא יהנה מדחיית מס עד יום פדיון הכספים

 

מועד פדיון הכספים

 

מועד פדיון הכספים מקרן ההשתלמות הינו לאחר 6 שנים או 3 שנים לעמית שהגיע לגיל פרישה. .

על פי תיקון 27 לפקודת מס הכנסה, במידה ובבעלות העצמאי לפחות קרן השתלמות אחת נזילה במעמד שכיר (בעלת ותק של מעל 6 שנים),ניתן להשליך ותק מקרן השתלמות אחת במעמד שכיר לקרן השתלמות אחרת במעמד עצמאי בעת פדיון הכספים.

המשמעות היא שברגע שיש לך קרן השתלמות אחת נזילה, כל הכספים שיופקדו מעתה והילך בקרנות חדשות יהיו נזילים.

 

מדוע כדאי לעצמאי לעשות זאת?

 

בראש ובראשונה, קרן השתלמות נהנת מדחיית מס כאמור, המקנה לעמית העצמאי את האפשרות לצבור ריבית דה ריבית על הרווחים הנצברים; כתוצאה מאי תשלום 25% מס במקור, הקרן מניבה רווח נוסף על ה25% שהיה מנוכה בכל אלטרנטיבה אחרת. ככל שנשקיע לטווח ארוך יותר כך שיעור ההטבה יהיה משמעותי יותר ויכול להגיע לעשרות אלפי שקלים ואף יותר. הסיבה טמונה בכך שבכל רגע נתון למנהל ההשקעות יש יותר כסף להשקיע היות ובמקום לשלם את מס רווח ההון בגין הרווחים על השקעותיו במקור, הוא דוחה את תשלום המס ליום הפדיון ומשקיע מחדש את הכסף שאמור היה לשלם לרשויות המס, בכך צובר יותר כסף לאורך זמן, המשמעות תשואה גבוהה יותר.  

יתרון נוסף שיש לקרן השתלמות הוא שניתן לשנות מדיניות השקעה/רמת חשיפה למניות ולעבור מסלול ללא תשלום מס. זאת בנוסף לתחרות הרבה הקיימת בשוק קרנות ההשתלמות אשר מאפשר להחליף מנהלי השקעות/מסלולי השקעה בכל רגע נתון ללא פגיעה בתנאי התוכנית לעניין ותק ומס.

 

אז כמה זה עולה לי?

 

דמי הניהול של קרן ההשתלמות נעים בין 0.8-1.4. השינוי בטווח נובע מסכום צבור והגוף המנהל. בשונה מניהול תיק השקעות בבנק, לקרן השתלמות אין דמי משמרת עבור ניירות הערך, אין דמי ניהול חשבון, וכמובן שהקרן סופגת את עלויות הקנייה והמכירה, כך שלא קיימות עלויות נוספות מעבר לדמי הניהול.

 

 

לסיכום, קרן ההשתלמות היא מכשיר חסכון הכרחי לכל עמית עצמאי וחשוב להדכיל לשלב במבנה החיסכון כמה שיותר מוקדם. להתאמת קרן השתלמות אישית ובניית תוכנית חיסכון מיטבית מוזמן ליצור קשר עם צוות המכננים הפיננסים שלנו. 

 

 

 

 

 

 

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

פה לשירותך תמיד!

אנחנו מזמינים אתכם להשאיר פרטים ואחד מנציגנו יחזור אליכם בהקדם

שם מלא *

טלפון

דוא''ל

נייד *