קרן השתלמות

 

למי זה מתאים ואיך זה עובד?

התשובה היא אחת: לכולם. קרן ההשתלמות הנה אפיק חיסכון יעיל הן לשכירים והן לעצמאיים אך הן נבדלות האחת מהשניה בכמה מאפיינים:

קרן השתלמות לשכיר לעובד יש זכות בלעדית ומוחלטת בבחירת הקרן (גוף מנהל ומסלול). בנויה מהפרשות העובד והפרשות המעביד יחדיו. העובד מפריש מדי חודש 2.5% משכרו ואילו המעביד מפריש סכום הגדול פי שלושה מהפרשת העובד, כאשר הוראות הדין קובעות תקרת הפקדה שנתית של 18,854 ש"ח (נכון לשנת 2012). המעביד נהנה מניכוי ממס על הפקדותיו אלו ואילו העובד נהנה מפטור ממס על הקרן בעת משיכת הכספים (וזאת בתנאי שסך ההפקדות לא עבר את התקרה הקבועה בדין). במידה וסכום ההפקדות בכל זאת עבר את גובה התקרה, העובד ידרש לשלם מס שולי בגין סכומי ההפקדות שמעבר לתקרה ומס רווח הון בגין הרווחים הצבורים בקרן ההשתלמות.

 

קרן השתלמות לעצמאי מורכבת בצורה מעט שונה: בעת ההצטרפות לקרן נדרש העצמאי להציג אישור עוסק מורשה/פטור. לאחר מכן עליו להפריש עד 7% מהכנסתו השנתית כאשר הוראות הדין קובעות תקרת הפקדה שנתית של 17,880 ש"ח (נכון לשנת 2012). למען הסר ספק, עצמאי יכול להפקיד מידי שנה את תקרת ההפקדה ללא קשר לגובה שכרו ולהנות מפטור ממס רווחי הון.

 

 

התנאים למשיכת כספי הקרן לאחר 6 שנים אינם מגבילים וניתן למשוך את הכספים שהצטברו לכל מטרה. במידה ומטרת משיכת הכספים הינה לצורכי לימודים והשתלמויות ניתן לבצע משיכה מקרן ההשתלמות כבר לאחר 3 שנים וליהנות מפטור ממס. אם החוסך מחליט בכל זאת למשוך את כספי הקרן לפני תום 6 שנים או שלא למטרת לימודים הוא יחויב בתשלום מס, בהתאם לקבוע בהוראות הדין (במידה ונמשכו כספים מהקופה לא רשאי העמית להמשיך ולהפקיד אליה כספים). במידה וקרן ההשתלמות נפתחה מעל גיל 60, ניתן יהיה למשוך את הכספים לאחר 3 שנות ותק בלבד ועדיין ליהנות מפטור ממס.

במידה ונפתחו מספר קרנות השתלמות במועדים שונים, הוראות הדין מאפשרות משיכה של כספים מקרן השתלמות צעירה על סמך ותק של קרן השתלמות נזילה. למעשה, עם החלת הותק, שני החשבונות השונים ייחשבו כחשבון מאוחד ממנו ניתן למשוך כספים. הפקדות שיבוצעו לקופה מיום המשיכה ואילך יקבלו ותק חדש ויהיו נזילים לאחר 6 שנים.

 

על מנת להחיל ותק צריכים להתקיים מספר תנאים הכרחיים:

 

  • קיימת קרן השתלמות אחת נזילה (בעלת וותק של 6 שנים לפחות).
  • לא קיימת יותר מקרן אחת (עבור עצמאיים).
  • טרם בוצעו משיכות מהקרן ולא בוצעה החלת וותק בעבר.
  • לא קיימות הפקדות במקביל לשתי קרנות ההשתלמות.

 

קרן_השתלמות.pdf

 

 

עודכן לאחרונה בתאריך ראשון, 16 דצמבר 2018 14:09

פה לשירותך תמיד!

אנחנו מזמינים אתכם להשאיר פרטים ואחד מנציגנו יחזור אליכם בהקדם

שם מלא *

טלפון

דוא''ל

נייד *