קרנות השקעה

 

קרנות השקעה - השקעה אלטרנטיבית

 

 

בשנים האחרונות גובר השימוש בהשקעות במכשירים פיננסיים אלטרנטיביים, כאלה שאינם נמנים על מכשירי ההשקעה המסורתיים: מניות, אגרות חוב ומזומן. מכשירים פיננסיים אלטרנטיביים משמשים לגיוון תיק ההשקעות, לפיזור סיכונים וכאמצעי למיקסום תשואה בסביבת ריבית נמוכה-אפסית, השוררת ברבות מהמדינות המפותחות וגם בישראל.                           

להלן מספר סוגים של נכסים אלטרנטיביים, העשויים להיות יעד להשקעה:

 

 

 

קרן חוב (בעיקר הלוואות לנדל"ן )

קרן המעניקה אשראי לחברות לצורך פעילות יזמית בתחום הנדל"ן. ההשקעה מובטחת באמצעות נכסי נדל"ן אשר משועבדים לטובת הקרן כנגד המימון.

חשוב להבחין בין קרנות נדל"ן מניב (ריט) לבין קרנות יזמיות ואופורטוניסטיות, קרן מסוג זה נהנית מכך שהרגולציה נוקשה, לצד חוסר גמישות בנקאית, אשר מקשה על לווים "טובים" לקבל אשראי כנגד בטוחות נדל"ן/קרקע.

הקרן מנוהלת ביחסי סיכון/תשואה גבוהים. 

קרן גידור long/short 

 

קרן השקעה הנוקטת אסטרטגיה אשר מטרתה להביא לרווח בכל מצב שוק, לעתים על ידי שימוש באמצעי גידור פיננסיים, ומכאן שמה.

 

קרן גידור תשאף למקסם את סיכויה לרווח עודף על מדדי ההשוואה באמצעות שימוש במגוון כלים פיננסיים, שהבולטים שבהם הם מכירה בחסר (שורט).  במילים אחרות, הקרנות עושות שימוש בכלים פיננסיים מורכבים המאפשרים להן להרוויח גם בתנאים של שוק יורד ולעיתים בסיכון נמוך מסיכון השוק.

 

 

 

קרן ריט

 

קרן שתחום עיסוקה העיקרי הוא נדל"ן מניב. קרנות אלו רוכשות נדל"ן מסחרי מסוגים שונים — בנייני משרדים, קניונים, מלונות, בתי חולים, מבני תעשיה, מחסנים, מבני מגורים ועוד, מנהלות אותם וגובות דמי שכירות מהדיירים.

הקרנות מקבלות מהמדינה פטור מלא ממס חברות. בתמורה מחוייבות לחלק לפחות 90% מהכנסתן החייבת (מדמי שכירות וממכירת נכסים) כדיבידנד למשקיעים. הרווח למשקיעים נובע מדיבידנד (שכירות) ורווח הון (עליית ערך נכסי הנדל"ן). מאחר ש-90% מהכנסת הקרן מחולקים למשקיעים, לקרנות הריט יש תשואת דיבידנד גבוהה ביחס לממוצע בשוק. למעשה, בשונה ממניות "רגילות", רוב הרווחים מקרנות ריט מקורם בתשלומי הדיבידנד (בדומה לאגרות חוב), ולא ברווחי הון (עליית ערך נכסי הנדל"ן).

במובן זה, ניתן לחשוב על קרן ריט כעל "סל" מגוון של נכסים מניבים. ה"סל" הזה גם נזיל בשונה מאחזקה של נדל"ן פיזי. כל משקיע יכול לרכוש יחידות בקרן ועל ידי כך להשתתף, בעקיפין, בהשקעה בנכסים המניבים שבידי הקרן — גם אם אין לו די ידע או משאבים כדי לרכוש בעצמו, נניח, פורטפוליו של בתי אבות מרכזים מסחריים ובתי מלון בארה"ב.

 

 

קרן נדל"ן יזמי

 

קרן המקבצת קבוצת משקיעים, המקימים ביחד שותפות לצורך רכישת נכס. גיוס הכסף יכול להתבצע בשלב הסיד (עוד בטרם נבחר הנכס או הפרויקט) או לצורך רכישת פרויקט או נכס ספציפי. חלקו של כל משקיע בשותפות הינו בהתאם לחלקו היחסי בנכסי השותפות, בהתאם למספר יחידות ההשקעה שרכש. ההון שגויס ע"י השותפות מועבר ליזם לצורך השלמת ההון העצמי לפרויקט הספציפי. יתרת המימון לפרויקט מגיעה לרוב מהמערכת הבנקאית, אשר נמצא בעדיפות מבחינת שעבוד הנכס.

 

 

קרן הלוואות P2P 

 

קרן המשקיעה באשראי צרכני דרך פלטפורמות P2P, פלטפורמות טכנולוגיות מתקדמות באינטרנט כזירת מפגש בין לווה למלווה. למעשה ההשקעה של הקרן מאופיינת במתן אשראי בפיזור למספר רחב של לווים, עם מח"מ קצר ותשואות הנעות בין 7%-10%.

הקרן עם קורלציה נמוכה לשוק ההון ואינה מושפעת מהתנודתיות של השווקים, וזו אחת המטרות המרכזיות של הקרן.

לאורך זמן, אשראי צרכני הוכח כמכשיר פיננסי סולידי עם תנודתיות נמוכה ויחסי תשואה/סיכון מיטביים. 

 

קרן גידור Fund of funds 

 

קרן גידור המשקיעה בקרנות גידור שונות. השקעה באמצעות כלי זה, מאפשר פיזור בין מספר קרנות גידור בעלי התמחות שונה או זהה ובאסטרטגיות שונות, מה שמפחית את הסיכון מאחר והמשקיע מפחית את התלות בקרן יחידה. השקעה בקרן Fund Of Fund מתאפשרת בסכום השקעה יחסית קטן ביחס לחשיפה למספר קרנות ההשקעה.

 

 

ארבע_עונות_-_השקעות_אלטרנטיביות.pdf

 

עודכן לאחרונה בתאריך חמישי, 22 ספטמבר 2016 09:10

פה לשירותך תמיד!

אנחנו מזמינים אתכם להשאיר פרטים ואחד מנציגנו יחזור אליכם בהקדם

שם מלא *

טלפון

דוא''ל

נייד *